Якими були перші тенісні м'ячі

Якими були перші тенісні м'ячі

М'яч з'явився раніше, ніж теніс. Є інформація, що перші м'ячі з'явилися в Єгипті, вони були обшиті шкірою. Історик Геродот стверджував, що саме лідійці з Малої Азії винайшли тенісний м'яч. Після цього снаряди сильно видозмінилися. Розглянемо еволюцію тенісних м'ячів докладніше.

З чого все починалося

На початку XI століття стала популярною французька гра Jeu-de-Paume. Для м'ячів використовувалися наповнювачі із вовни. Така сировина дорога, тому багато хто брав підручні матеріали, наприклад обрізки тканин, звичайний пісок або дерев'яні опіоки. Готові заготівлі обмотували мотузками.

В Англії робили м'ячі із вовни або волосся різної довжини. Кругла форма обшивалася тоненькою шкірою. Коли французькою грою зацікавилася королівська знати, різко зростав попит на м'ячі. Людовік XI, який у 1480 році був королем Франції, наказав, щоб усі м'ячі були набиті виключно вовною, а обшиті натуральною шкірою. При цьому вимог до кольору снарядів на той момент не було.

У 18 столітті м'яч виглядав по-іншому: куля виточена з дерева. Зверху виріб повертався за допомогою джгута з вовни або повсті. Вага м'яча дорівнювала 85 г. Сьогодні такі снаряди також використовуються, але дуже рідко. М'яч міг завдати сильного удару, тому використовувалася сітка, щоб відгородити глядачів.

Як з'явилися гумові м'ячі?

На початку 19 століття тенісисти почали використовувати гумові м'ячики. В історії відомі і ранні джерела появи гумових снарядів:

• Племена ацтеків, а також Майя у 1600 р. до н. е. робили каучук спеціально для м'ячів за допомогою смоли гевеї.

• у Європі гумовий снаряд з'явився завдяки Крістофору Колумбу. Його він привіз у 1496 році разом із іншими подарунками для королеви Ізабелли, а також Фердинанда другого.

Історія розвитку сучасних м'ячів для тенісу розпочалася з другої половини 19 століття. Чарльз Гудьїр родом з Америки в 1844 запатентував метод термообробки каучуку. Щодо порожнистих м'ячів, то вони з'явилися в Німеччині лише у 1870 році. Джон Мойєр із Англії запропонував обклеїти м'яч сукном білого кольору.

Завдяки високій швидкості та гарному відскоку м'ячів грати у теніс почали на різних майданчиках як з дерев'яної, так і з кам'яною поверхнею. Ворс сукна допоміг покращити керованість м'яча.

М'ячі для турнірів з тенісу

Національні змагання, починаючи з 1881 року, проводилися за допомогою м'ячів «Ayers». У перші комплекти тенісистів увійшли снаряди із Німеччини сірого кольору. Вага м'яча склала 37,8 г, а діаметр – 6,2 см.

На чемпіонатах Вімблдону (1877-1901 рр.) використовували м'ячі торгової марки Ayers. Їхня вага склала 40-49 г, а діаметр - 2,4-2,6 дюймів. Починаючи з 1902 року і до сьогодні офіційним представником м'ячів для проведення турнірів є фірма «Slazenger». На олімпіадах у 1940 та 1908 роках. також використовувалися саме такі м'ячі. Фірма була заснована братами Шлезенгера ще в 1881 році. У 1999 році з'явилися надлегкі м'ячі Ultra Vis. Вони на цілих 17% легші від стандартних варіантів.

Компанія «Dunlop» із Великобританії також займалася виробництвом виробів із гуми з 1924 року. Теніс був популярний також у США, де виготовленням м'ячів займалися Peck & Snyder з Нью-Йорку, Wright & Ditson з Бостона, а також B.F. Goodrich з Огайо. Слоганом компанії стала фраза «Теніс – це гра, яка зміцнює руку, стимулює зір і змушує тремтіти все тіло і багато в чому залежить від м'яча». Місто Акрон у штаті Огайо навіть стали називати «Гумовою столицею світу».

Фірма "Wright & Ditson" у 1887 році стала офіційним виробником м'ячів, які використовувалися для Національного чемпіонату.

Зміна кольору м'яча

Завдяки рішенню ITF вже в 1972 дозволили використання жовтих м'ячів. До цього всі снаряди були білими. Таке рішення було ухвалити у зв'язку з появою кольорових телетрансляцій. Щоб поповнити бюджет турнірів, телекомпанії запропонували спробувати кольорові м'ячі. До того ж такі снаряди будуть яскраво видно на кольорових телевізорах.

Тільки з 1986 року турнір "Вімблдону" почали проводити жовтими м'ячами. Цікаво, що колір м'яча намагалися змінювати постійно:

• У 1906 році компанія Slazenger запропонувала варіанти з двох кольорів: білий з червоним або жовтим; жовтий із червоним; синій з червоним або чорний з червоним.

• У 1968 році відома на той час компанія Penn випустила перший флуоресцентний м'яч жовтого кольору.

Жовті м'ячі краще сприймаються тенісистами на тенісному корті, особливо якщо порівнювати їх із білими снарядами.

Офіційні м'ячі

ITF з 1998 року почала публікувати список торгових марок м'ячів, які можна використовувати:

• На період з 1998 по 2008 роки офіційним м'ячем на чемпіонаті Ролан Гаррос був визнаний снаряд від бренду Tecnifibre з Франції.

• У 2001 році перемогу офіційно надавати м'ячі для турнірів стала компанія Babolat.

• Під торговою маркою Head у 2006 році з'явилися м'ячі від торгової марки Head ATP, вони також використовувалися в різних турнірах.

• Спеціально до «Вімблдон-2008» було випущено м'ячі під брендами «Rolex» та «Slazenger».

• У 2017 році на одному з кортів Ролан Гаррос почали з'являтися м'ячі торгової марки Wilson. Саме ця компанія однією з перших почала робити іменні м'ячі.

Коли з'явилися ґрунтові корти, м'ячі також видозмінилися. Їх почали очищати від крихти за допомогою спеціальних пристроїв. Для упакування м'ячів використовуються різні матеріали. Раніше це були спеціальні залізні банки чи контейнери. У 1970-х роках такі контейнери з надлишковим тиском виготовляла компанія «Penn». Пластикові упаковки з'явилися лише 1975 р.

Багато відомих компаній вважають за краще замовляти сувенірні м'ячі з певними логотипами. Наприклад, для швейцарської торгової марки Rolex компанія Slazenger випустила серію таких м'ячів. На історії розвитку тенісного м'яча рано ставити жирну крапку. Завдяки сучасним технологіям та матеріалам снаряди стають досконалішими.